Jak prowadzić blog?

Autor/ka (autor/ka opracowania): Magda Janiszewska

Na początek wystarczy zamieszczać na blogu jeden-dwa wpisy tygodniowo. Na pewno w ciągu siedmiu dni przydarzą się dwie, trzy rzeczy, o których warto opowiedzieć czytelnikom. Możesz zamieszczać na blogu opisy wszystkiego, co dzieje się w szkole w związku z uczestnictwem w programie Szkoła z Klasą 2.0

Oto kilka przykładowych zagadnień:

• jak przygotowujecie się do klasowej/szkolnej debaty na temat kodeksu 2.0?
  • czy nauczyciele przygotowują jakieś specjalne zadania związane z udziałem w programie?
  • jak przebiegają  lekcje, na których wykorzystujecie technologie informacyjno-komunikacyjne, czyli komputery, rzutnik, internet, tablicę interaktywną, kamerę i inne, czy nauczyciele chętnie z nich korzystają?
  • czy korzystacie z TIK przygotowując się  do lekcji, odrabiając prace domowe?
  • jak korzystacie z Kodeksu 2.0 w szkole, w domu, czy trudno / łatwo się go przestrzega i dlaczego tak jest?
  • czy któryś punkt kodeksu okazuje się szczególnie potrzebny w szkole i warto nad nim popracować, aby udoskonalić naukę?
  • jak przygotowujecie się i jak przebiega Wasz szkolny projekt z wykorzystaniem TIK, co robicie, jak się podzieliliście zadaniami, co trzeba osiągnąć i jak to zrobić?
  • możesz publikować także nowinki związane z Internetem i nowymi technologiami.

W Szkole z Klasą 2.0 na blogerów co roku czekają specjalne blogowe odznaki! Są formą wyróżnienia aktywnie blogujących uczniów, docenienia ich pracy na blogu, a jednocześnie potwierdzeniem zdobytych przez uczniów umiejętności związanych z programem Szkoła z Klasą 2.0. Zobacz jakie odznaki przygotowaliśmy w czwartej edycji programu i zobacz dział: Jak zdobyć odznaki?

Kilka przydatnych rad, które przydadzą się podczas blogowania:

• prowadź blog regularnie, dodawaj wpisy tak często, jak tylko znajdziesz wenę twórczą – doświadczenie uczniów, którzy blogowali w minionych edycjach Szkoły z Klasą 2.0 pokazuje, że pierwsze wpisy są najtrudniejsze, potem “samo idzie”, wystarczy być uważnym obserwatorem szkolnych wydarzeń.
  • przedstaw swoje zainteresowania – to właśnie odróżni Twój blog od innych. Pokaż swoją osobowość, ujawnij pasje i zaprezentuj posiadaną wiedzę. Napisz na blogu o przeczytanej książce, udostępnij zdjęcia, pokaż innym, kim jesteś.
  • baw się – jeśli prowadzenie bloga nie będzie sprawiać Ci przyjemności, nie będziesz tego robić. Nie traktuj prowadzenia bloga jak ciężkiej pracy. Podziel się z innymi czytelnikami tym, czym się zajmujesz, opowiedz o wyzwaniach, którym stawiasz czoło. Wyzwaniem na pewno może być projekt, który realizujesz lub będziesz realizować w szkole.

Przeczytaj także:  8 zasad tworzenia dobrych blogowych wpisów

źródło zdjęcia: The alieness GiselaGiardino, FlickrCC BY-SA 2.0

Etapy Edukacyjne: Edukacja wczesnoszkolna (klasy 1-3), Edukacja szkolna (4-6), Gimnazjum, Ponadgimnazjalny,

Typ materiału: Poradniki,